Home Top Ad

Responsive Ads Here

Web de Kullanılabilecek Grafik Türleri

Share:
İyi bir grafiker olmayabilirsiniz. Bu sorun değil. Site içerisinde kullanmanız geren grafikleri siteyi hazırlayacağınız kurumdan alabilirsiniz. Kurumların, kurum için profesyonel grafikerlere hazırlattıkları grafikler bulunabilir. Bu grafiklerden yararlanabilirsiniz. Yine internet üzerinde kullanmak üzere yayınlanmış bir çok grafikler bulabilirsiniz.
Kullanacağınız grafikler mudaka konu ile ilgili olmalıdır. Örneğin bir futbol kulübünün sitesini hazırlarken stat resimlerini, bir yüzme kulübünün sitesini tasarlarken havuz grafiklerinden yararlanabilirsiniz. Bir bölge ile ilgili site hazırlarken, bölgenin kültürünü, geleneklerini, esprilerini yansıtan grafiklerden yararlanın.
Tasarım öğelerini ve görsel kavramı belirledikten sonra sayfalan planlamaya başlayabilirsiniz. Sayfa planları sitenin kullanım kolaylığı için çok önemlidir. Sayfaları planlama üzerinde örnek çalışmalar yapmanız faydalı olacaktır.
Web' de kullanılabilecek grafik türleriSite yapısını bir kuruluş şeması gibi oluşturun. Sayfaları planlarken, sayfanın toplam boyutunu dikkate almanız gerekir. Daha önceden de söylediğin gibi yavaş açılan bir sayfayı kimse sevmez. Çok fazla alt düzey sayfalar kullanmayın. üçüncü düzey sayfalan bile pek ziyaret etmezler.
Menüler yerine açılır listeler, onay kutuları içeren formlar kullanarak, sayfalara ulaşmayı kolaylaştırabilirsiniz. Menüler kullanmak kolay olabilir. Unutmayın ki menüler geniş bir sitenin kullanımında kullanıcı için sorunlara neden olacaktır. Çünkü alt düzey sayfalar arasında dolaşmak ziyaretçileri sıkar.
Sayfa düzeni oluştururken hedef kitleyi göz önünde tutun. Komut düğmelerinin yerleşimi, başlıkların metin alanına yerleşimi, metinlerin metin alanında hizalanması çok önemlidir. Web tasarımına yeni başlayanlar, bir gazetenin sayfa tasarımını dikkatlice incelemesini tavsiye ederim. Gazete tasarımı ile arasında önemli ölçüde benzerlik vardır.

Hiç yorum yok

NetFikir.Net Size İnternetten En Güvenilir ve En Pratik Bilgileri Sunmak İçin Düzenlenmiş Bir Web Platformudur. İstek, Öneri ve Eleştirilerinizi Hiç Çekinmeden İfade Edebilir, Sizde Sitemizde Yazar Olabilirsiniz. Ücretsiz Sizinde Bir Web Siteniz Olsun! Web Sitenizin Olmasını İstiyorsanız veya NetFikir Ailesine Katılarak Sizde Yazar Olmak İstiyorsanız Bu Alanımızdan Görüşlerinizi Yazarak Bize Ulaştırabilirsiniz. Güzel Yorumlarınızı Bekliyoruz!