Home Top Ad

Responsive Ads Here

TARİH ÖNCESİ ÇAĞLAR

Share:
TARİH ÖNCESİ ÇAĞLAR
TAŞ ÇAĞI

 v      Bu dönem karanlık dönemdir.v      Dönemi aydınlatan kaynaklar mağara resimleri, araç gereçlerdir.v      Dönem insanları avcılık ve toplayıcılık yaparak hayatta kalmıştır.v      Arkeoloji bilimi dönem için çok geçerlidir.
KABA TAŞ (ESKİ-PALEOLOTİK )ÇAĞ:
v      İnsanlığın en uzun dönemidir.v      Dünya buzullarla kaplıdır.v      İnsanlar küçük gruplar şeklinde yaşamışlardır.v      Bu dönemde araç gereç yapılmamıştır.v      Yontma taş ile aynı özellikleri gösterir.
YONTMA TAŞ (ORTA-MEZOLİTİK) ÇAĞI:
 
v      Taştan kemikten avlanmak için araçlar yapılmıştır.v      Dünya buzullarla kaplıdır.v      İnsanlar mağara ve ağaç kovuklarında yaşamakta olup avcılık ve toplayıcılık yapmışladır.v      Dönemin sonlarına doğru buzullar erimeye başladı.v      İnsan bu dönemin sonunda ateşten yararlanmaya başladı.(Isınma,aydınlanma,pişirme,korunma)v      Mağaraların duvarlarına resimler çizmişlerdir.v      Tüketici bir toplum yapısı vardır.
CİLALI TAŞ (YENİ-NEOLİTİK) ÇAĞI:
 
v      Bu çağda buzullar erimiştir.v      İklimler yumuşamış ve insanlar mağaralardan dışarı çıkmışlardır.v      Tarım hayatı başlamış yerleşik hayata geçilmiştir.v      Hayvanlar evcilleştirilmiş. v      Tüketicilikten üretici hayata geçilmiştir.v      Seramik sanatı doğmuş(Kap,kacak)v      Toplumda iş bölümü başlamış.v      Özel mülkiyet doğmuş.v      Elbise kavramı doğmuş.v      Aile ve klan (sülale ) doğmuş.v      Takas usulü ticaret başladı.v      İnsan oğlunun en büyük gelişmeyi sağladığı bu çağdır.
 MADEN ÇAĞI:
İnsanlar bu çağda madeni kullanmaya başladı.
BAKIR-TAŞ (KALKOLİTİK)ÇAĞ
Bu çağ taş çağı ile maden çağı arasında bir geçiş sürecidir.
 
BAKIR ÇAĞIİnsanları bakır altın ve gümüşten aletler yaptığı çağdır.
 
TUNÇ ÇAĞIBu dönemde devletler doğmaya başladı.
 
DEMİR ÇAĞI
Demir işlenmeye başlandı
 

1 yorum:

NetFikir.Net Size İnternetten En Güvenilir ve En Pratik Bilgileri Sunmak İçin Düzenlenmiş Bir Web Platformudur. İstek, Öneri ve Eleştirilerinizi Hiç Çekinmeden İfade Edebilir, Sizde Sitemizde Yazar Olabilirsiniz. Ücretsiz Sizinde Bir Web Siteniz Olsun! Web Sitenizin Olmasını İstiyorsanız veya NetFikir Ailesine Katılarak Sizde Yazar Olmak İstiyorsanız Bu Alanımızdan Görüşlerinizi Yazarak Bize Ulaştırabilirsiniz. Güzel Yorumlarınızı Bekliyoruz!