Home Top Ad

Responsive Ads Here

TÜRKİYEDE TURİZM ALANLARI, TURİSTİK YERLERİMİZ NERELERDİR

Share:
BÖLGELERİMİZE GÖRE ÖNEMLİ TURİSTİK MERKEZLER VE ÖZELLİKLERİ

1. KARADENİZ BÖLGESİ

Bölgede dağların kıyıya paralel uzanması ve kıyılarda girinti ve çıkıntının az olmasından dolayı plajlara oldukça az rastlanmaktadır. Ayrıca iklim özelliğinden dolayı yaz mevsimi diğer bölgelere göre daha az sürmektedir.

Karadeniz bölgesinde akarsuların hızlı akmasından dolayı son yıllarda rafting yapılan akarsuların sayısı hızla artmaktadır. En önemli örnek Çoruh Nehridir. 

Bölgedeki belli başlı turistik merkezler:

Trabzon'da Sümela Manastırı, Ayvasıl Klisesi , Hz Yahya Manastırı

Amasya'da ; Sultan Beyazıt Külliyesi, Amasya Kalesi

Bolu'da ; Abant Gölü, Yedigöller,  Ilgaz ve Köroğlu Dağları

Samsun'da ; Gazi Müzesi, Büyük Cami, 19 Mayıs Fuarı

Çorum'da; Hitit medeniyetine ait Güneş Kursu  geyik ve boğa figürleri, tapınaklar ve bir çok eski kalıntı .


2. MARMARA BÖLGESİ

Önemli ulaşım yolları üzerinde bulunması, iklim koşulları, İstanbul'un varlığı, eski bir yerleşim alanı olmasından dolayı Marmara Bölgesinde turizm merkezilerinin sayısı oldukça fazladır. 

Bölge Türkiye'de turizm gelirleri en fazla olan bölgedir.

İstanbul bir tarih cennetidir. Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı , Ayasofya Müzesi , Ayairini Kilisesi, Kapalıçarşı , Kızkulesi, Anadolu ve Rumeli Hisarı gibi bir çok önemli tarihi eser yer almaktadır.

Bursa'da ; Ulucami , Yeşil Türbe , İznik Yeşil Cami , Kaplıcalar , Edirne'de ; Selimiye Camii , Rüstempaşa Kervansarayı , Saraya Hamamı vb

Çanakkale'de Truva Harabeleri, Gelibolu Milli Parkı, İda Dağı (Kazdağı).


3. EGE BÖLGESİ : Bir çok koy ve körfeze sahip olan Ege bölgesi eski yerleşim alanlarından biridir. Tarih boyunca bir çok medeniyete beşiklik etmiştir.

Hem deniz turizminin hem de tarihi turizminin gelişmiş olduğu bir merkezdir.

Bölgede olumlu iklim koşullarından dolayı 7 - 8 ay boyunca turizm sezonu devam etmektedir.

İzmir'de Meryem Ana Kilisesi, Athena Tapınağı, Efes ve Bergama Antik Tiyatroları, Agora, Akropolis gibi bir çok önemli eser yer almaktadır. Ayrıca İzmir'de deniz turizmi de oldukça gelişmiştir.

Aydın'da  Kuşadası ve Didim deniz turizminin merkezi durumundadır.

Denizli’de Afrodissas, Hierapolis, Pamukkale, Afyonkarahisar'da kaplıcalar , Frig medeniyetinden kalma eserler yer almaktadır.


4. AKDENİZ BÖLGESİ : Yaz aylarında sıcaklık şartlarının uygun olması , plajların varlığı, sıcaklığın uzun sürmesi gibi şartlara bağlı olarak Türkiye'de deniz turizminin en uzun sürdüğü bölgedir. Bölgede kış aylarında bile denize girilebilmektedir.

Ayrıca Antalya'da Toros www.netfikir.net dağlarının yüksek olmasından dolayı aynı anda hem denize girilebilmekte hem de kayak yapılamaktadır. Bölgedeki tüm illerde çok önemli tarihi kalıntılarda bulunmaktadır.

Antalya'da deniz turizmi  ve tarihi turizm oldukça gelişmiştir ( Alanya-Manavgat-Kaş -Kemer, Termessos , Olimpos, Perge, Aspendos

Isparta'da Eğirdir gölü

Burdur'da Hacılar Harabeleri , antik Sagalasos kenti

Mersin Anamur'da Ortaçağdan kalma kale, Cennet ve Cehennem Mağaraları, Kız kalesi.


5. İÇ ANADOLU BÖLGESİ : Bölge günümüzde Türkiye'nin politik merkezi durumundadır. Diğer bölgeler kadar olmasa da canlı bir turizm olayı yaşanmaktadır.

Ankara'da Anıtkabir, Ankara Kalesi , Anadolu Medeniyetleri Müzesi ,Polatlı yakınlarında Frigler’in başkenti olan Gordion şehri

Nevşehir, Aksaray çevresinde Kapadokya, Ürgüp Göreme ve Avanos ilginç yeryüzü şekilleri ile dikkat çekmektedir.

Konya'da Mevlana Türbesi , Nasrettin Hoca Türbesi .


6. DOĞU ANADOLU BÖLGESİ : Bölgede kış aylarının uzun sürmesi ,  kar yağışının bol olmasından dolayı turizm çok canlı değildir. Dağlık alanların geniş yer tutmasından dolayı dağ turizmi gelişme göstermektedir.

Nemrut Dağı,  İshak Paşa Sarayı, Ani Harabeleri, Ağrı Dağı, Van Gölü, Akdamar Adası Ahlat Selçuklu Mezarları, Erzurum Aziziye Anıtı, Yakutiye Medresesi gibi önemli eserler turist beklemektedir.


7. GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ : Anadolu'nun en eski yerleşim merkezlerinin bulunduğu bölgedir.

Cilalı Taş Devri yerleşim merkezlerinden Çayönü (Diyarbakır), Malabadi Köprüsü, Yedi Kardeş Burcu, Asur Mezarları,  Adıyaman Cendere Köprüsü, Mardin evleri , Balıklı göl

Hiç yorum yok

NetFikir.Net Size İnternetten En Güvenilir ve En Pratik Bilgileri Sunmak İçin Düzenlenmiş Bir Web Platformudur. İstek, Öneri ve Eleştirilerinizi Hiç Çekinmeden İfade Edebilir, Sizde Sitemizde Yazar Olabilirsiniz. Ücretsiz Sizinde Bir Web Siteniz Olsun! Web Sitenizin Olmasını İstiyorsanız veya NetFikir Ailesine Katılarak Sizde Yazar Olmak İstiyorsanız Bu Alanımızdan Görüşlerinizi Yazarak Bize Ulaştırabilirsiniz. Güzel Yorumlarınızı Bekliyoruz!